Kāpēc nauda strādā pret tevi (ja tu to neieguldi)?
Nauda var būt tavs sabiedrotais vai arī tavs lielākais pretinieks – viss atkarīgs no tā, kā tu ar to rīkojies. Ja tu domā, ka drošāk ir turēt naudu “zeķē” vai bankas kontā bez investīcijām, tad patiesībā tu katru dienu zaudē daļu savas finansiālās nākotnes. Kāpēc? Jo inflācija, vērtība un iespējas strādā pret tevi.
Inflācija – neredzamais ienaidnieks
Inflācija ir process, kas pakāpeniski samazina tavas naudas pirktspēju. Ja šodien tu vari nopirkt par 100 eiro noteiktu preču grozu, tad pēc dažiem gadiem ar tiem pašiem 100 eiro tu varēsi iegādāties mazāk. Vidējā inflācija pasaulē svārstās ap 2–5% gadā, bet nestabilos ekonomiskajos apstākļos tā var būt vēl lielāka. Tas nozīmē, ka, ja tava nauda vienkārši stāv kontā ar nulles procentu likmi, tu katru gadu faktiski zaudē šo procentu daļu.
Piemērs: Ja inflācija ir 5% gadā, tad 10 000 eiro, ko tu turi kontā, pēc 10 gadiem būs vērti tikai apmēram 6 100 eiro reālajā pirktspējā!
Laika vērtība – kā nauda var strādāt tavā labā
Nauda ir resurss, kas var pelnīt, ja to pareizi izmanto. Investēta nauda laika gaitā pieaug procentu likmju un salikto procentu efekta dēļ. Jo ātrāk tu sāc investēt, jo spēcīgāks kļūst šis efekts.
Piemērs: Ja tu investē 10 000 eiro ar vidējo gada ienesīgumu 7%, pēc 10 gadiem tev būs ap 19 670 eiro. Ja to pašu summu vienkārši turi kontā, tā nezaudē tikai inflācijas dēļ, bet arī nepelna.
Iespēju izmaksas – kas notiek, ja tu neieguldi?
Ja tu neinvestē, tu ne tikai zaudē naudas vērtību, bet arī iespēju nopelnīt un palielināt savu kapitālu. Katru gadu, kad tava nauda stāv neizmantota, ir vēl viens gads, kad tā varēja augt un strādāt tavā labā.
Piemērs: Ja divi cilvēki – viens, kurš iegulda 100 eiro mēnesī 30 gadus (kopā 36 000 eiro) un otrs, kurš tikai taupa – investora portfelis ar 7% ienesīgumu varētu sasniegt ap 121 000 eiro, kamēr otram būs tikai 36 000 eiro.
Ko darīt?
- Sāc investēt pēc iespējas ātrāk – pat mazas summas var radīt būtisku atšķirību ilgtermiņā.
- Izpēti investīciju iespējas – akcijas, obligācijas, ETF, kriptovalūtas, nekustamais īpašums un citi aktīvi var palīdzēt cīnīties pret inflāciju.
- Izvairies no bezdarbības – ja tu neko nedari, tu garantēti zaudē naudu ilgtermiņā.
Tava nauda var būt spēcīgs instruments bagātības veidošanai, bet tikai tad, ja tu liec tai strādāt. Laiks ir tavs labākais sabiedrotais investīcijās – izmanto to gudri!